Какво е корозия?
Корозията е химическо или електрохимично разрушаване на метални повърхности под действието на външната среда (атмосферен кислород, киселини и др.). Химическата корозия възниква в непроводими среди (газове и масла), а галваничната корозия обикновено се проявява във водни разтвори на електролити. Корозията влияе неблагоприятно върху електрическото съпротивление на металното оборудване и изисква защита от корозия. Оборудването, което се очаква да работи в корозивна среда, е проектирано да изисква минимална защита от корозия или оразмеряване, така че корозията да не причинява значителни промени в механичните му свойства.
Всъщност физикохимичните процеси между метала и околната среда могат да доведат до увреждане. Тъй като металите взаимодействат с въздуха (и съдържащите се в тях газове) и водата (и разтворените в тях електролити), на повърхността на металите се образуват съединения: оксиди, сулфати и др. Така че, като цяло, това е процес на окисление, при който електрически неутралните атоми превръщат електроните в положително заредени йони. Корозията е произволен процес. Това води до повече антиоксидантни съединения.
Видове корозия
Химическа корозия
Химическата корозия се дължи на хетерогенни реакции между метала и околната среда при липса на влага. Присъства в промишлени съоръжения, газопроводи, през които протичат корозивни газови смеси. Един от основните фактори в неговия процес е O2, съдържащ се в газа. Всички метали, включително благородните, са покрити с оксиден слой. За защитните свойства на този слой не е важна неговата дебелина, а плътността. Някои метали като мед, цинк, олово, никел, алуминий и др. Повърхностите им са покрити с тънък, плътен оксиден слой, който ги предпазва от корозивни газове. Други метали, като желязото и неговите сплави, също образуват оксидни слоеве, но свободно, което не спира това агресивно действие и металът се срива в дълбочина. Покритието с тънък оксиден слой е известно още като пасивиране на метала. Важни фактори за устойчивост на корозия са: чистотата на металите, гладкият външен вид на металните повърхности е по-труден за корозия, металът корозира по-бързо, ако температурата е висока.
Неелектролитна корозия
Неелектролитната корозия е особено важна в резервоарите за гориво. Образува железен сулфид. *Електрохимична корозия
Електрохимичната корозия е най-честото увреждане на метали и сплави и е резултат от нейното действие. Среща се в разтвори или стопи на електролити. Протича процесът на йонизация. Той е продукт на метална термодинамична нестабилност, почти независим от количеството електролит.
Биохимична корозия
Биохимичната корозия възниква под действието на микроорганизми, тоест наличието на влага.
Предотвратяване на корозионни процеси
Предотвратяването на корозията при метални конструкции и съдове под налягане е необятна и изключително интересна област. Съвсем накратко ще споменем основните средства за защита:
- Използването на неръждаеми стомани (общото между всички тях е повишеното съдържание на хром – не по-малко от 12%) със специално търсени свойства
- Прилагане на катодна защита
- Определени конструктивни решения (възможности за самодрениране, предотвратяване образуването на водни джобове и др.)
- Разработване на широка гама антикорозионни покрития със специални свойства и характеристики. Някои метали, като стомана, желязо и алуминий, могат да бъдат покрити с устойчиво на корозия защитно покритие. Изборът на оптимална комбинация от метал и покритие изисква внимателно отчитане на изискванията за якост, надеждност, триене, въртящ момент и устойчивост на корозия.
- Съвместимост на материалите. Когато разработват продуктите, инженерите трябва да вземат предвид възможността за контакт с потенциално несъвместими материали. Например, комбинации от мед и неръждаема стомана или бронз и стомана могат да причинят електрохимична корозия. За решението на този проблем следва да се избират съвместими материали и сплави или да се използва изолация, която предотвратява образуването на електрическа верига.
В битката с корозията, доверете се на нас и нашите продукти!